Ana Sayfa Esenli Köyü Haberleri, Güncel, HABERLER, Manşet 3 Ekim 2021 322 Görüntüleme

Çavuşlu Çöp Tesisinin Çevreye Tahribatı Artıyor.KAMUOYU AÇIKLAMASI

Çavuşlu Çöp Tesisinin Çevreye Tahribatı Artıyor.KAMUOYU AÇIKLAMASI

[wp-story id=”5082″] Son günlerde Ulusal Basında da çokça dile getirilen Çavuşlu Çöp Tesisinin çevreye verdiği zararlar gün yüzüne çıkmaya, çevreye verdiği tahribatlar gözlemlenmektedir.Zıva Vadisi Platformu bu konuda açıklama yapmıştır

Kamuoyuna duyurulur.

Bölgemizin güncel sorunları ile ilgili kamuoyu ve sorumluların dikkatine.

Öncelikle Çavuşlu çöplüğü meselesi, bölge insanını canından bezdirmiştir. Konu ile ilgili kapatma- rehabilite vaatlerine rağmen, söz ve taahhütlerin aksine kapasite artırımının konuşulması kabul edilemez bir uygulama olacaktır. Çöplüğün coğrafi konumu da fiziki ve teknik durumu da buna kesinlikle müsait değildir. Kağıt üzerindeki ÇED raporları olumlu!!! olsa da akıl ve mantıktan, bilim ve fenden uzaktır.

Marmara denizi’ndeki müsilajın konuşulduğu güzel ülkemizde devlet eliyle ya da gücüyle su havzasına günümüz teknolojisinden uzak, çağdışı bir vahşi depolama alanı yapılmasını, yine devlet marifetiyle suyunun dereye bırakılmasını, hiçbir arıtma yapılmadan sahilin hemen dibinden denize verilmesini izahta kelimeler kifayetsiz kalmaktadır.

Ata topraklarına bağlı hemşehrilerimizin de sıla’ya döndüğü bayramlar ve yaz dönemlerinde, köylerimizde nüfusun çokça arttığı malumdur. Bu dönemlerde çöp konteynerlerinin daha sık boşaltılması bir yana hizmetin aksaması memleketimizde çevreyi mahvetmektedir. Zira başıboş ya da vahşi hayvanlar ve bir dizi doğa olayları sonucu bu çöpler çevreye ve özellikle su yataklarına dağılmaktadır. Bu kirlilik köylerimizdeki doğal su kaynaklarını kirletmekte içilemez hale getirmektedir.

Bütün bu olumsuzluklara bütün bu çözümsüzlük lere rağmen daha önce de gündeme taşıdığımız YALAKODA deresi suyu projesiyle ilgili durum daha da hassas bir vaziyet almaktadır. Bahsi geçen konular gibi daha onlarca sorun çözüm beklerken, vadinin tepesinden derenin kaynağından su getirmeye kalkışmak abesle iştigaldir. Bölge halkının da bu şartlarda buna müsaadesi yoktur.

Kendi siyasi kariyerlerini garantilemek uğruna daha önce Çavuşlu’da yaşandığı gibi kamu gücünü arkalarını almak sureti ile teşebbüs edilecek herhangi bir oldu bitti de Zıvağa halkı devletin asıl sahipleri olarak meydanda olacak, bu sefer çöplük gibi bir çevre felaketine asla müsaade etmeyeceklerdir.

Zıvağa Vadisi sevdalıları olarak artık, devletimizin üstün akıl ve hizmetlerinden faydalanmak, verilen söz ve vaatlerin tutulduğunu görmek, bilim ve fen ışığında, çağın ilerisinde, toplumsal mutabakatın tam ve eksiksiz sağlandığı projelerin uygulandığını görmek istiyoruz.

Bilinmelidir ki doğasına, çevresine, atasına, vatanına, velhasıl Mukaddesatlarına bağlı Zıvağa halkı, kendi yöneticisini de kendi siyasi temsilcisini de yine kendi bağırlarından çıkarmaya muktedirlerdir. Yetki ve sorumluluk sahibi herkes bu bilinçte olmalıdır.

ZIVAĞA VADİSİ PLATFORMU

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Yük Göndereceklere DUYURU

Yük Göndereceklere DUYURU

Tema Tasarım | Osgaka.com