• https://www.facebook.com/bayramkaraca28
  • https://twitter.com/bayramkaraca28


Kolçak Kültürü Yaşatılıyor (Video)


Kolçak Kaybolan kültürümüzün bir eğlence aracıydı.

Nedir Kolçak ?

Kol gücüyle havada çevrilerek patlatıldığı için adına kolçak denilmiştir Havada, yere paralel daireler çizecek şekilde döndürülerek sert bir hareketle silah sesi gibi bir sesle patlatılmasına ise kolçak atmak denilir. Tabanca atmak, tüfek atmak, silah atmak gibi... Gerçekten de bir yerde kolçak atılıyorsa silah atılıyor sanırsınız. Çoğunca kolçak sesiyle silah sesini ayırmakta zorlanır insan. Kolçak yöremize ait eski bir eğlence aracı. Özellikle gençler arasında yaygındı 40 yıl önce, 50 yıl önce... Kolçak yapmak ayrı bir ustalık  atılmak ayrı bir beceri ister.

Biz 80 kuşağı olarak inek yayarken ve boş zamanlarımızda birbirimize karşılık vermek amacıyla birbirimizle yarışırdık. Şimdilerde ise ne kolçak yapan kaldı ne de kolçak atan! Ancak yine de kolçak yapmasını ve atmasını bilenlere rastlamak mümkün.Kaybolmak üzere olan bu kültürel değerin en azından görüntülerde yaşamasını sağlamak için Köylülerimizden (çıpacu) Aydın Sıbıç'ın oğlu İdris Sıbıç'ın kolçak paylaşımını görünce kaybolan kültürel değeri ortaya çıkaralım dedik.

Kolçak çuvalın sökülmesiyle ve sonrasında örülmesiyle yapılır. Kalından inceye doğru bir yılan gibi uzanır gider. Boyu yaklaşık 1.5 metredir. Daha uzununu ve ağırını çevirmeye güvenenler yapabilirler.  Kendir bitkisinin dış kabuğundan örülerek yapılan kolçaklar daha ağır ve daha sağlam oluyordu. Kendir'in yasaklanmasından sonra çuvaldan yapılan ve Kalından inceye doğru örülerek oluşturulan kolçağın ucuna bir karış uzunluğunda bir de pülçek eklenir. Ağaçtan bir sapı vardır. Bu saptan tutularak havada yere paralel şekilde birkaç defa çevrildikten sonra sert bir hareketle aşağıya doğru çekilir. Bir kamçı gibi havayı yaran kolçak o anda silah sesine benzer bir patlama sesi verir. Bu patlama arka arkaya birkaç defa sağlanabilir. 849 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın