• https://www.facebook.com/bayramkaraca28
  • https://twitter.com/bayramkaraca28
 Ceyhun & Ayçin Çifti Evleniyor
22 Eylül 2019 Pazar
 Ömer & Elif Çifti Evleniyor
22 Eylül 2019
 Ali Kemal Sivri Sünnet Düğünü
22 Eylül 2019sanalbasin.com üyesidir

Konserve Yemeği Yedi Hastanelik Oldu

Köylülerimizden Zonguldak'ta ikamet eden (dubu) Necati Çelik'in oğlu Osman Çelik gıda zehirlenmesinden dolayı hastanelik oldu.

Akşam yemeğinde kendi yapımları olan konserveden yiyen Osman Çelik gece geç saatlerde kusma baş dönmesi gibi rahatsızlıklardan dolayı Zonguldak Aatatürk Devlet Hastanesine kaldırıldı.Yapılan muayenesinde gıda zehirlenmesi teşhisi konulan köylümüzün midesi temizlendikten sonra yoğun bakım ünitesine alındı.Bir süre yoğun bakımda kalan ve  dün sabah yoğun bakımdan servise alınan genç köylümüzün tedavisi hastanede devam ediyor.Sağlık durumu iyi olan genç kardeşimize geçmiş olsun dileklerimizi sunar acil şifalar dileriz.Olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Hatırlanacağı üzere Sağlık Bakanlığı geçtiğimiz günlerde evde yapılan konserveler için uyarı yapmış ve Şu açıklamalara yer vermişti.

Sağlık Bakanlığı, evde yapılan konservelerin mutlaka basınçlı tencerelerde hazırlanması gerektiğini bildirerek, daha çok konserve besinlerle bulaşan ''clostridium botulinum'' adlı bakteriye karşı vatandaşları uyardı. Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, konserve ve turşu hazırlanırken dikkat edilmesi gereken konulara yer verildi. 

Açıklamada, yaz mevsimi sonunda konserve ve turşu hazırlıklarının arttığı anımsatılarak, konserve ve turşuların hazırlanmasında kullanılan malzemelerin satın alınmasından tüketime kadar tüm aşamalarda hijyen koşullarına dikkat edilmemesi nedeniyle sağlığın tehlikeye girebildiği kaydedildi. Daha çok konserve besinlerle bulaşan ve ''clostridium botulinum'' adlı bakterinin toksini ile oluşan, şiddetli gıda zehirlenmelerinin büyük çoğunluğunun uygun sürede ve sıcaklıkta pişirilmeden kapatılan, evde hazırlanmış konservelerden kaynaklandığı vurgulanan açıklamada, toksinin dünyada bilinen öne güçlü zehirlerden olduğu ve ölümle sonuçlanabilecek rahatsızlıklara yol açtığı belirtildi. 

Toksinli besinin tüketilmesinden yaklaşık 12-36 saat sonra kusma ve bağırsak rahatsızlıkları ile zehirlenmenin kendisini gösterdiğine değinilen açıklamada, toksinin tipine, miktarına, kişinin direncine ve besine bağlı olarak bu sürenin değişebileceği kaydedildi. Açıklamada, ağız ve boğazda kuruma ve kızarma, ayrıca ağrı da hissedildiğinden, belirtilerin bazen farenjit belirtileriyle karıştırıldığına işaret edilerek, belirtiler görüldüğü anda hastanın en yakın sağlık kuruluşuna başvurması gerektiği bildirildi. 

Ev koşullarında yapılan konservelerde clostridium botulinum riskinin yok edilebilmesi için besinlerin türlerine göre belirli sürede uygun ısıl işleme tabii tutulması gerektiği belirtilen açıklamada, botulizm toksininin 80 derecede 10-30 dakika, 100 derecede 10 dakika kaynatmakla tahrip edilebilmesine rağmen, geliştirdikleri ısıya dayanıklı sporların ancak 116 derecede tahrip edilebildiği, uygun olmayan koşullarda saklanan besinlerde yeniden üreme gerçekleşebildiği vurgulandı. Açıklamada, ''Bu nedenle evde yapılan konservelerin mutlaka basınçlı tencerelerde hazırlanması gerekmektedir'' ifadesine yer verildi.796 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın