• https://www.facebook.com/bayramkaraca28
  • https://twitter.com/bayramkaraca28

sanalbasin.com üyesidir

Fitre (Fıtır sadakası) Miktarı Belli Oldu

Fitre (Fıtır sadakası) Miktarı Belli Oldu


Fitre (Fıtır sadakası), Ramazan bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için, yerine getirmekle yükümlü oldukları malî bir ibadettir. Yoksulların ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak suretiyle, toplumda karşılıklı sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesine vesile olan bu mali ibadetin meşru kılınmasındaki temel hedeflerden biri, insanların paylaşma bilincini canlı tutmaktır. Bu sayede her Müslüman, ihtiyacı olan yoksullara az da olsa bir şeyler verebilmenin ve yardımlaşmanın sevincini yaşar. Bundan dolayıdır ki fıtır sadakası, zekâttan farklı olarak, daha geniş bir mükellef kitlesi tarafından yerine getirilir.


Diyanet İşleri Başkanlığı  2018 yılı fitre miktarını 19 TL olarak belirlediğini açıkladı. Ramazan ayı fitresi asgari olarak 19 TL belirlenmiştir. Zekât, fitre ve sadakaların dağıtılmasında öncelik sırası akrabalarındır. Akrabalardan sonra kişi dilediği kişilere ve güvendiği kişilere yoksul dar gelirli kişilere fitrelerini verebilir.

Miktar belirlenirken hadis-i şerifler, ülkenin mevcut sosyal-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önüne alınmıştır. 

Belirlenen bu miktar, "asgari miktar"olup, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmamaktadır. Bu konuda ideal olan, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesidir. Söz konusu meblağ, gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenebilmektedir.

Fitre (Fıtır sadakası) Ramazan Bayramı öncesi verilmesi müstehaptır.

Etiketler,esenli köyü,esenli köyü haber,fitre,fıtır sadakası,fitre,fitre nezaman verilir,fitre miktarı,2018 fitre miktarı,ramazan bayramı,


Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
643 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın