• https://www.facebook.com/bayramkaraca28
  • https://twitter.com/bayramkaraca28

sanalbasin.com üyesidir

Bu gün Kimseye Gitmeyin Çünkü.....

Bu gün Kimseye Gitmeyin Çünkü.....


14 Mart 2018 Çarşamba günü kimseye misafirliğe gitmeyin Çünkü 14 Mart 2018 Çarşamba günü Rumi Yılbaşıdır.

Olayı farklı algılayanlar olabilir;Neden böyle başlık attık bu olayı tasdik etmediğimizi öncelikle belirtmek isteriz.

Çünkü kim nederse desin bu geleneği uygulayan köyümüzde yöremizde çok insan var.O gün ya evde yokuz imajı verilir ya da başka bir yere gidilir.


Esenli Köyümüzde olsun, gurbette yaşayan köylülerimiz olsun bu geleneğe sahip çıkan ve benimseyen köylülerimizin çokluğu göze çarpmaktadır.Köylülerimiz ileçberlik (iş zamanı) zamanlarını ve yaşam tarzlarını Rumi takvime göre yapmaktadır.(Bilgi Rumi takvim 13 gün geriden gelmektedir.)

14 Mart 2018 (Rumi Yılbaşı) neden bu kadar önem arz ediyor,bu konuyu büyüklerimize sorduk ve aldığımız cevap şöyle;Evinize gelen kişi hayırlı biriyse o seneniz iyi geçmektedir.Hayırsız ve kötü biriyse seneniz kötü geçmektedir inanışı vardır.

Örneğin;14 Mart Rumi Yılbaşında evinize gelen kişi namazında niyazında düzgün biriyse o sene o aile de namazlı niyazlı salih bir kul olur inancı hasıl oluyor 

Eve zengin, maddi durumu iyi biri gelirse hane halkının o sene mali yönden iyi yönde olacağı ve mallarında artma olacağı inancı hasıl oluyor.

Eve içkici kumarcı  küfürbaz birisi gelirse o senenin bereketsiz ve hane halkınında aynı şekilde olacağı inancı hasıl oluyor.
Bu örnekler uzayıp gider,


Esenli Köylülerimiz ve Yöremizde kullanılan Rumi takvime göre adledilen aylar,


14 OCAK

ZEMHERİ

14 ŞUBAT

GÜCÜK

14 MART

MART

14 NİSAN

APRUL

14 MAYIS

OT KAZMA AYI

14 HAZİRAN

KİRAZ AYI

14 TEMMUZ

ORAK AYI

14 AĞUSTOS

ASUS FINDIK AYI

14 EYLÜL

CEVİZ AYI

EKİM

DÖKÜM AYI

14 KASIM

ÜZÜM AYI

14 ARALIK

KARAKIŞ AYI

Bu konuyu hocalarımıza sorduk ve aldığımız cevap şudur;Dinimizle alakası olmayan bir gelenek anlayışıdır.Bir kişi veya kişilere göre sene belirlenmez.Allahu Teala Kur'an-ı Kerim de şöyle buyurmaktadır;

Yeryüzünde hiçbir canlı yoktur ki, rızkı Allah'a ait olmasın. Onun karar (yerleşik) yerini de ve geçici bulunduğu yeri de bilir. (Bunların) Tümü apaçık bir kitapta (yazılı)dır. (Hud Suresi, 6)

De ki: "Allah'ın bizim için yazdıkları dışında, bize kesinlikle hiçbir şey isabet etmez. O bizim Mevlamızdır. Ve mü'minler yalnızca Allah'a tevekkül etmelidirler." (Tevbe Suresi, 51)
Köylülerimizin böyle geleneklere inanmamasını Kur'an-ı Kerimi rehber almalarını tavsiye ederiz.
Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
826 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın