• https://www.facebook.com/bayramkaraca28
  • https://twitter.com/bayramkaraca28
 Köylülerimiz Yeni Havaalanında
Açıklama
 Yaz Kur'an Kursumuz
Açıklama
 Esenli Köyü Gençleri Horon Show
Açıklamasanalbasin.com üyesidir

Görele'nin Kurtuluş Gecesinde Buluşalım

Görele'nin Kurtuluş Gcesinde Buluşalım


Giresun Görele İlçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümü 18 Şubat 2018 Pazar günü İstanbul Eyüp Kültür Merkezinde coşkuyla kutlanacak. 

İstanbulda faliyet gösteren Görele Dernek Federasyonu (Gör-Fed) tarafından düzenlenecek Kurtuluş gecesinde Siyaset,iş dünyası,sivil toplum kuruluşları ve halkımız birarada olacak


Giresun’un Görele ilçesinin düşman işgalinden Kurtuluşunun 100.yıl dönümünü coşkulu bir gece ile kutlamaya hazırlanan  Görele Dernekler Federasyonu;

18 Şubat 2018 Pazar günü tüm halkımızı  Eyüp Belediyesi Kültür Merkezine davet ediyor. 


Osman Ağa ruhunun bir defa daha şahlandığı şu günlerde Giresun da gönüllüler Afrin harekatı için hazırız mesajı vermeye hazırlanıyor.

Görele’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıl dönümü Görele Dernekler Federasyon Başkanı Abdurahman ADA ve Görele Belediye Başkanı Tolga ERENER öncülüğünde gerçekleşecektir.

MODERATÖR : Hüseyin BESLİ

Kur’an- ı Kerim tilavetinin ardından,Görele’nin düşman işgalinden kurtuluşu ile ilgili söyleşi Tarihçi yazar Ayhan YÜKSEL’in konuşmacı olarak katılacağı belirtilmiştir.Söyleşinin ardından Görele belediyesi folklor ekibinin gösterimi,Kemençe şov ve THM Sanatçısı İbrahim CAN ın sahne almasıyla  100.yıl etkinliği tamamlanacaktır.

TÖREN TARİH VE YER

TARİH : 18 Şubat 2018 Saat : 19.00

YER : Eyüp Belediyesi Kültür Merkezi

Silahtarağa Mahallesi EYÜP / İSTANBUL

İLETİŞİM : 0507 834 28 28

GÖRELE ŞEHİTLİĞİ

1916 Rus işgalinde katledilen 67 insanın (şehidin) Kumyalı Mahallesinde, o günlerde kumluk olan bir araziden topluca gömüldüğü söylenmektedir. Bu konuya bölge ile ilgili bazı kaynaklarda rastlamak mümkündür. Görele şehitliği bugün bölgenin tek şehitliği konumundadır. Sembolik bir anıt yapılarak şehitliğin belirginliği sağlanmış. Görele şehitliği bugün laik olduğu ilgiyi henüz bulamamış. İç ve dış çevre olarak şehitliğe yakışır bir düzenleme yapılması gerekmektedir. Bu da yerel yönetime, yöre halkına ve daha sonrada devlete düşmektedir.Mehmet İncirkuş'un şehitlik için yapmış olduğu konuşma şöyledir: 
"1914 Osmanlı imparatorluğunun isteyerek katıldığı birinci dünya savaşında doğu cephesi yada Kafkas cephesi adı ile anılan savaşta Osmanlı ordularının açlık, soğuk ve hastalıklar yüzünden yenik düşmesi üzeri Rusların 1916 yılına kadar, bugünkü Harşıt çayı adını verdiğimiz yere kadar ilerlemeleri sonucu üzerinde yaşadığımız bu topraklarda Ermenilerle birlikte insanlarımıza akla hayale gelmeyecek zulümler yapmışlardır. İşte o günlerin acılarını ve vahşetini sembolize eden böyle şehitlikler ortaya çıkmıştır."

Görele Şehitliği'nde yatan dedelerimiz kendilerine yapılan zulüm ve haksızlıklara karşı çıktıkları için esareti kabul etmediklerinde ve Görelenin Türk toprağı olarak kalmasının arzuladıkları için şehit olmuşlardır. 1918 yılı Şubat ayının 13. gününde yanı Görele'nin kurtuluş tarihinden takriben 67 gün önce Ruslara karşı gelen dedelerimiz yüksek köylerde devriye gezen iki Rus askerlerini öldürürler. Bunun üzerine Akbank'ın olduğu yerde bulunan Bahçeli kahvede 33 insanımızı şehit ederler. Bu insanlara el arabalarına doldurarak bugünkü şehitliğin bulunduğu yere getirir. Bu insanları açtıkları kuyuya gelişi güzel atarlar. Attıkları insanların arasında henüz ölmemiş olan Mamenli Köyü Muhtarı Köselli Mustafa "Ben ölmedim beni gömmeyin" diye feryat ederse de dinlemezler ve yarı canlı insanları toprakla kapatarak burada şehit ederler. 13 Şubat 1918'de Görele'nin düşman işgalinden kurtarması üzerine, devrin din adamlarından Fıtıyeli hoca'yla birlikte şehitlikte yatanlar yakınları tarafından alınmak istenir. Şehitlik açıldığında insanların çapraz şekilde üst üste olduğu ve sırt çantalarındaki ekmeklerin henüz küflenmiş olduğu görülür ve Fıtıyeli hoca burada yatanları, abdestleri kandan, kefenleri deriden, kıbleleri her yönden" diyerek rahatsız edilmemeleri, burada kalmalarının daha uygun olacağını söyleyerek şehitlerin üzerini kapattırır. 

392 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın